پارافریز و چگونه پارافریز کنیم؟

پارافریز (Paraphrase) مهم­ ترین ابزار برای به کارگیری تحقیقات دیگران در مقاله یا نوشته شماست. وقتی بازنویسی می­ کنید، شما نظریه و ایده شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید.

در کنار پارافریز، دو روش دیگر برای اشتراک­ گذاری نظریه دیگران در پایان نامه یا مقاله شما وجود دارد: نقل قول و خلاصه سازی

پارافریز چیست؟

پارافریز زمانی انجام می­ گیرد که شما ایده یا نظریه شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید. هدف اصلی این کار نگه داشتن معنا و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن و بازگوکردن کلمه به کلمه آن است.

 

این کار به سه دلیل انجام می گیرد:

 • بازنویسی نشان می­دهد شما کاملا مطالب منابع مرتبط را متوجه شده اید.
 • بازنویسی نوشته ها با کلمات شما این اطمینان را حاصل می­ کند که شما تحقیق شخص دیگری را کپی نکرده اید و در حقیقت سرقت ادبی از کار کسی صورت نگرفته است.
 • بازنویسی یک نظریه به این معناست که گویش شما در کل پایان نامه به شکلی مسلط و یکسان باقی می­ ماند.

مثال هایی از بازنویسی و پارافریز متون

ما جمله را با یک نقل قول مستقیم شروع می­ کنیم:

“The number of foreign and domestic tourists in the Netherlands rose above 42 million in 2017, an increase of 9% and the sharpest growth rate since 2006, the national statistics office CBS reported on Wednesday” (DutchNews.nl, 2018).

 

سپس آن نقل قول را با کلمات خودمان بازنویسی می ­کنیم.

The national statistics office, CBS, stated that the Netherlands experienced dramatic growth in the number of tourists visiting in 2017. More than 42 million tourists travelled to the Netherlands that year, representing a 9% increase – the sharpest growth in 12 years (DutchNews.nl, 2018).

 

اگرچه بازنویسی به اشکال مختلفی صورت می ­گیرد اما در هرحال شما باید همیشه منبع نظریه را ذکر کنید.

 

چه زمانی از نقل قول استفاده کنیم و چه زمانی پارافریز کنیم؟

اگر یک مقاله یا تحقیق را به طورکل مطالعه کنید و از نکات مهم آن یادداشت بردارید به طور طبیعی در حال پارافریز بخش عمده ای از اطلاعات مهم آن هستید و از نقل قول مستقیم استفاده نمی ­کنید.

این کار هوشمندانه ای است که در پایان نامه یا مقاله خود از نقل قول های زیاد استفاده نکنید چرا که استفاده مکرر از نقل قول موجب می­ شود به نظر برسد شما به درستی مطلب منابعی که مطالعه کردید را متوجه نشدید یا برای بیان کردن مطلب به زبان خودتان تنبلی کرده اید. نقل قول­ ها همچنین موجب ناخواناشدن متن شما می­شوند.

به طورکل، برای نگارش مقاله یا پایان نامه ، پارافریز مقاله یا تحقیقاتی که مطالعه می کنید بهتر از استفاده از نقل قول می باشد.

 

فقط زمانی از نقل قول استفاده کنید که:

 • می­ خواهید یک توصیف دقیق داشته باشید.
 • نوشته اصلی به قدری خوب است که نمی توانید آن را تغییر بدهید.
 • شما نیاز به مدرک معتبر برای پشتیبانی از نظریه ­تان دارید.

 

پارافریز یا خلاصه نویسی

همان طور که گفته شد پارافریز ، توضیح یک مطلب از شخص دیگر به زبان شماست که تقریبا طول آن هم اندازه با متن اصلی است.

اما زمانی که شما فقط قسمت­ های مهم­تر یک مقاله را توصیف می­ کنید، خلاصه نویسی انجام داده اید. یک تفاوت جزیی بین بازنویسی و خلاصه نویسی وجود دارد هرچند به طورکل اغلب هردوی آن ها به عنوان بازنویسی در نظر گرفته می­ شوند.

 

آموزش قدم به قدم روش های پارافریز

 1. مطلب را چندبار بخوانید تا کاملا متوجه آن شوید.
 2. مفاهیم اصلی که مورد نیازتان است را یادداشت کنید.
 3. بدون نگاه کردن به متن اصلی چیزی که متوجه شدید را بنویسید.
 4. نسخه نوشته شده توسط خودتان را در قیاس با نوشته اصلی بخوانید و اگر قسمت هایی از آن خیلی مشابه است تغییر دهید.
 5. اصلاحات مورد نیاز را روی متن انجام دهید. ممکن است نتوانید تمام عبارات و جملات را تغییر دهید.
 6. منبعی که از آن استفاده کردید و هر اطلاعاتی که برای استناد به آن نیاز دارید را در متن خود اشاره کنید.

 

تکنیک پارافریز

این مراحل به اندازه کافی ساده هستند اما اینکه بدانید از کجا باید نوشتن یک نظریه به شکلی متفاوت تر از نسخه منتشر شده را شروع کنید می­ تواند دشوار باشد.

اما ترفندهایی وجود دارد که می ­تواند به شما در این کار کمک کند.

با یک مثال دیگر شروع می­ کنیم.

 

نوشته اصلی :

“But the hearing was about more than Facebook; it exposed a critical turning point as the power, sophistication and potential exploitation of technology outpaces what users, regulators or even its creators expected or seem prepared to handle” (Roose & Kang, 2018, para. 11).

 

متن پارافریز شده :

The hearing made it apparent that the expectations of creators, regulators and users have been rapidly eclipsed by technology in general, not only Facebook. Such technologies now extend beyond what these parties are able to manage, due to their immense influence, potential for exploitation and sophistication (Roose & Kang, 2018, para. 11).

 

جمله اول خود را از یک نقطه متفاوت از منبع اصلی آغاز کنید

در این مثال، شما می ­توانید ببینید که ما با معرفی موضوع اصلی(the hearing) آغاز کرده ایم که به دنبال آن به آخرین بخش از جمله اصلی می رسیم:

the expectations of creators, regulators and users. In fact, the key pieces of information are mentioned in a completely different order.

 

تا جایی که می ­توانید از کلمات هم معنی استفاده کنید

در حالیکه قسمت هایی در متن اصلی وجود دارد که نمی ­توان آن ها را با کلمه هم معنی ایده آلی جایگزین کرد (همانند the hearing; creators, regulators and users; technology)، کلمات و جملات دیگر با هم معنی ها جایگزین شده اند. برای مثال :

exposed a critical turning point → made it apparent

outpaces → rapidly eclipsed

power → immense influence

 

ساختار جمله را تغییر دهید

مثلا اگر جمله به شکل معلوم بیان شده است آن را به جمله مجهول تبدیل کنید.

جمله معلوم زمانی به کار می ­رود که یک فاعل وجود دارد( چیزی که کاری را انجام می­ دهد). زمانی که مفعول( چیزی که کار به روی آن انجام می­ شود) هدایت جمله را در دست می گیرد، آن جمله به شکل مجهول بیان می شود.

در این مثال، technology فاعل است و the expectations of creators, regulators and users مفعول هستند.

بنابراین، جمله اصلی به شکل معلوم نوشته شده و جمله بازنویسی شده شکل مجهول به خود گرفته است.

 

اطلاعات را به چند جمله تقسیم کنید

اگرچه در بازنویسی معمولا باید تعداد کلمات با تعداد کلمات متن اصلی یکی باشد اما شما می ­توانید با تعداد جملات بازی کنید تا نوشته ­تان را متفاوت کنید.

در این مثال، یک جمله طولانی به دو جمله تقسیم شده است.

عکس این مساله نیز صدق می­ کند، مثلا اگر متن اصلی از دو جمله تشکیل شده شما می ­توانید اطلاعات دوجمله را در یک جمله بیان کنید.

 

چطور هنگام بازنویسی کردن به مقاله اصلی استناد کنیم

زمانی که بازنویسی مقاله یا متن شما کامل شد باید مطمئن شوید استنادات درون متن را به درستی به کار برده اید. مهم ترین فاکتور نوع استناد است، چرا که هریک نیاز به فرمت متفاوتی دارند.

 

بررسی سرقت ادبی

بعد از اینکه پایان نامه یا مقاله خود را تکمیل کردید ، بازنویسی ها را به خوبی انجام دادید و نقل قول ها و استنادات صحیحی در آن به کار بردید، باید برای راحت شدن خیالتان بررسی نهایی را برای سرقت ادبی انجام دهید. با بررسی سرقت ادبی می­ توانید متوجه شوید آیا جملات شما خیلی شبیه به منبع اصلی ذکر شده است یا خیر و در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید.

دچار شدن به سرقت علمی (Plagiarism) مصیبتی برای دانشجویان و اساتید به‌حساب می‌آید که باعث می‌شود خالق اثر، استفاده کمتری از کار خویش ببرد و ارزش کار نیز افت کند. به علاوه پیامد ها و عواقب ناگواری در انتظار افرادی است که مرتکب سرقت ادبی می شوند. پیشنهاد می کنیم در این باره حتما مطلب زیر را مطالعه نمایید.

رفع سرقت ادبی با پارافریز

همانطور که خواندید، بازنویسی یکی از روش هایی است که برای از بین بردن تشابه مستقیم استفاده می شود. بسیاری از مقالات علمی پس از ارسال به مجلات با نرم افزارهای بررسی سرقت ادبی بررسی می شوند و چنانچه درصد تشابه بالاتر از حد مجاز بود مقاله برای بازنگری به نویسنده ارجاع می شود.

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من