نگارش پروپوزال ارشد و دکتری + آموزش

نگارش پروپوزال ارشد و دکتری + آموزش

نگارش پروپوزال ارشد و دکتری + آموزش

نگارش پروپوزال ارشد و دکتری + آموزش :

اگر بخواهیم از اهداف خاص پروپوزال  صرف نظر کنیم، به صورت کلی تمامی آن‌ها یک هدف کلی را دنبال می‌کنند. به صورت کلی در هنگام آموزش نگارش پروپوزال باید شما بتوانید موضوع کلی پایان نامه خود را در آن بگنجانید. یعنی باید پس از مطالعه مطالب شما متوجه شود که می‌خواهید در تحقیق خود چه هدفی را دنبال کنید.

پروپوزال نویسی باید به گونه‌ای باشد که بتوانید خواننده را به یک مشتری برای تحقیقات خود تبدیل کنید. به صورت کلی هر پورپوزال تنها برای برآوردن یک نیازخاص نگاشت می‌شوند. به همین دلیل نیز شما باید بتوانید به گونه‌ای این مقاله را بنویسید که خواننده از طرح شما پشتیبانی کند. درادامه بیشتر درباره آموزش نگارش پروپوزال بحث خواهیم کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری دراین باره کسب کنید با ما همراه باشید.

مراحل نگارش پروپوزال

برای نگارش پروپوزال باید مراحل زیادی را پشت سربگذارید، درادامه تمامی این مراحل را به تفصیل موردبررسی قرارمی‌دهیم. باما همراه باشید.

انتخاب عنوان مناسب برای نگارش پروپوزال

اولین مرحله برای نگارش پروپوزال انتخاب عنوان مناسب دراین باره است. دقت کنید انتخاب موضوع اهمیت بسیارزیادی را در نگارش پروپوزال دارد. دقت کنید باید به سراغ موضوعات اولویت‌دار بروید. به صورت کلی برای انتخاب یک عنوان مناسب لازم است نکات زیر را مدنظرداشته باشید.

  • موضوع باید متناسب با مسائل روز باشد.
  • توجه کنید به هیچ عنوان نباید یک موضوع تکراری را انتخاب کنید. پس اگر یک موضوع را در ذهن دارید، تحقیق کنید این موضوع تکراری نباشد. باید بررسی کنید که آیا این موضوع ارزش تحقیق و بررسی را دارد یا خیر.
  • موضوعی که انتخاب می‌کنید، باید قابلیت پیاده‌سازی و اجرا داشته باشد. یعنی تمامی شرایط برای اجرای این موضوع باید فراهم باشد. دقت کنید اگر یک موضوع سایر ویژگی‌های دیگر را داشته باشد و اما شرایط برای اجرای ان فراهم نباشد ، نباید انتخاب شود.
  • کاربردی، مناسب و مقرون به صرفه باشد:موضوعی که انتخاب می‌کنید باید با حداقل هزینه قابلیت پیاده سازی داشته باشد. همه چنین بهتراست در آینده کاربردی باشد ونیاز به این موضوع در جامعه حس شود.
  • نداشتن موانع اخلاقی: توجه کنید جامعه مورد مطالعه شما دراین مقاله انسان‌هاهستند. پس شما باید حفظ حرمت انسانی را نیز دراین مقالات رعایت کنید.
  • مقبولیت سیاسی و فرهنگی: موضوعی که انتخاب می‌کنید باید در فرهنگ کلی مردم جامعه قابل پذیرش باشد.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

ابتدا موضوعات زیادی را درباره پروپوزال خود جستجو کنید

ابتدا لازم است موضوعات مرتبط با رشته خود را بررسی کنید. برای انتخاب یک موضوع خاص بهتراست این حوزه را محدودتر کنید. بدین ترتیب موضوع موردعلاقه خود را جمع‌آوری کنید و اطلاعات بیشتری درباره موضوعات جذاب این حوزه جمع‌آوری کنید.

موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید

از مهم‌ترین نکاتی که قبل از نگارش پروپوزال باید به آن توجه کنید، انتخاب موضوع مناسب است. دقت کنید باید موضوعی انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. زیرا می‌خواهید برای مدت زمان بسیارزیادی روی آن کارکنید واین موضوع درنهایت به بخشی از زندگیتان تبدیل خواهدشد.

دقت کنید اگر به موضوع مقاله خود علاقه ای نداشته باشید، امکان دارد درصورت شکست به صورت کلی از نوشتن آن ناامید شوید. بیشتر سعی کنید به دنبال موضوعی باشید که شما را وادار به مطالعه بیشتر می‌کند.

تحقیقات دقیق تری را انجام دهید

زمانی که شما یک موضوع محدود را انتخاب می‌کنید، می‌توانید به صورت گسترده تر روی آن تمرکز کنید. با این کار می‌توانید یک موضوع خاص را برای مقاله خود انتخاب کنید. هرچه مطالعه می کنید برای انتخاب موضوع، کم است.

توجه کنید شما باید یک موضوع منحصربه فرد را برای نگارش پروپوزال انتخاب کنید

موضوعی که انتخاب می‌کنید باید اصالت داشته باشد. به صورت کلی انتخاب موضوعات منحصربه فرد می‌تواند شما به استاد راهنما نشان می‌دهید،که به عنوان یک فرد محقق آماده ورود به دانشگاه هستید. توجه کنید داوران از شما انتظاردارند یک موضوع منحصربه فرد را به همراه اثبات یک فرضیه علمی ارائه کنید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

برای انتخاب موضوع با استادراهنما صحبت کنید

اگر بازهم برای انتخاب موضوع مناسب برای نگارش پروپوزال دچار مشکل شدید می‌توانید از استادراهنمای خود دراین زمینه کمک بگیرید. می‌توانید از استادراهنما برای انتخاب یک مسیر درست کمک بگیرید.

آغاز نوشتن پروپوزال

اگر درابتدای نگارش مقاله نمی‌دانید تاکجا موضوع شما گسترش پیداخواهدکرد، اشکال ندارد مسلما در زمان نگارش پروپوزال با مطالب جدیدی روبه رو خواهیدشد. برای برنامه ریزی دراین باره می‌توانید از استادراهنمای خود کمک بگیرید. دقت کنید برای شروع تحقیقات می‌توانید از یک فرضیه شروع کنید.

ابتدا حوزه کاری خود را معرفی کنید

نگارش پروپوزال نیز مانند پروپوزال است، دقت کنید برای نوشتن آن باید یک مقدمه، بدنه متن  و نتیجه گیری دارد. درمقدمه لازم است درباره ایده‌های کلی خود صحبت کنید و توضیح دهید که می‌خواهید چه هدفی را در مطالب خود دنبال کنید. برای مثال می‌توانید بنویسید چرا فکر می‌کنید موضوع شما ارزش نوشتن دارد.

برای این که بتوانید نگارش پروپوزال خوبی داشته باشید، لازم است یک نظریه کلی را برای پایان نامه خود دنبال کنید. درنهایت نیز آن را به سرانجام برسانید.

ساخت بدنه متن برای نگارش پروپوزال

برای نگارش پروپوزال لازم است در بخش بدنه متن اطلاعات کلی را درباره موضوع خود بیان کنید.می‌توانید هنگام نگارش درمورد موضوعات مرتبط دراین زمینه نیز تحقیق کنید.این موضوعات کمک بسیارزیادی به شما خواهدکرد تا مطالب خود را جلوببرید. هم چنین شما می‌توانید با مطالعه منابع بیشتر عیوب کار خود را پیداکنید تا بعدها کمتر موردانتقادقراربگیرید.

هنگام نگارش پروپوزال باید روی روش نگارش آن نیز بحث کنید. تمامی جزئیات فرضیه‌های خود را بررسی کنید و درنهایت نیز نتیجه ان را به اطلاع مخاطب برسانید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بدنه پروپوزال به بخش‌های متفاوتی تقسیم می‌شود

لازم است بدنه پروپوزال را به بخش‌های متفاوتی تقسیم کنید. این تقسیم بندی سبب می‌شود تا مخاطب راحتتر به مفهوم آن دست پیداکند. به صورت کلی می‌توان گفت فهم مطالب را برای کاربر راحتتر می‌کند. ایده‌های اصلی خود را به اندازه یک پاراگراف دراین بخش بررسی کنید تا خواننده با سمت و سوی مطالب شما آشنا شود.

نتیجه گیری کنید

برای هرمقاله و یا پروپوزال باید دقت کنید درآخر مطالب خود یک نتیجه گیری کلی داشته باشید. ارتباط بخش‌های مختلف مطالب خود را به هم برای خواننده بیان کنید. یا می توانید یک طرح کلی از هرچیزی که در پایان نامه خود دنبال کرده‌اید را بیان کنید.

دراین مطلب به بررسی تمامی نکاتی پرداختیم که برای نگارش پروپوزال به شما کمک خواهدکرد. اگر می‌خواهید برای نگارش پروپوزال وقت بگذارید، مطالعه دقیق این مطلب به شما کمک زیادی خواهدکرد.

آموزش نگارش پروپوزال | مراحل نگارش پروپوزال | انتخاب عنوان مناسب برای نگارش پروپوزال

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من

 

یک نظر بگذارید