نگارش پایان نامه ارشد و دکتری

نگارش پایان نامه ارشد و دکتری

نگارش پایان نامه ارشد و دکتری

نگارش پایان نامه ارشد و دکتری :

دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) در انتهای دورهی آموزشی خود باید واحد پایان نامه را بگذرانند. در این مقاله به بررسی فرآیند نگارش پایان نامه خواهیم پرداخت:

خدمات مشاوره نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری موسسه تز آنلاین:

راهنمایی و کمک به دانشجویان در انتخاب موضوع

راهنمایی و مشاوره در نگارش پروپوزال

آموزش نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

خدمات تایپ، ترجمه و مشاوره فصل 1 و 2 پایان نامه

آموزش کار با نرم افزارهای تخصصی

راهنمایی در کلیه مراحل پایان نامه با نظارت پژوهشگران متخصص

مراحل نگارش و دفاع از پایان نامه به ترتیب زیر است:

1. جستجو و مطالعه در خصوص انتخاب موضوع

الف. اجرایی بودن و عملیاتی بودن موضوع پایان نامه

اولین قدم در مرحله ی نگارش پایان نامه، انتخاب موضوع است. یک موضوع خوب باید قابلیت اجرایی شدن به عنوان موضوع پایان نامه را داشته باشد. برای مثال اگر روی موضوعی کار می کنید که نیاز است به دیتا و اطلاعات واقعی دسترسی پیدا کنید باید بررسی کنید که این اطلاعات چگونه بدست می آیند. برخی از اطلاعات در دسترس سازمان و ارگان های دولتی هستند و دسترسی به آنها به راحتی امکان پذیر نیست و با سختی بدست می آید. به عنوان یک مثال دیگر اگر موضوع انتخابی شما به این منجر می شود که برای انجام و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری باید کار آزمایشگاهی انجام دهید، حتما باید از این موضوع اطلاع  داشته باشید که آیا تمامی ابزار، تجهیزات، مواد و امکانات آزمایشگاهی مهیا هستند یا خیر و اینکه آیا از نظر هزینه و اجرا قابلیت پیاده سازی را دارند یا خیر. از این نظر باید یک تحقیق کامل و جامع انجام دهید تا متوجه شوید چه موضوعاتی قابلیت عملیاتی شدن و اجرا شدن را دارا هستند.

ب. شفاف بودن و نوآورانه بودن موضوع پایان نامه

یکی از مواردی که باعث می شود بتوانید موضوع مناسبی را انتخاب کنید، مطالعه ی پژوهش ها و تحقیقات قبلی است. همواره یکی از مهمترین گام های انتخاب مسیر و موضوع پژوهش، بررسی مطالعات قبلی می باشد. با مطالعه ی پژوهش های قبلی می توانید نقاط گنگ، دست نخورده و دارای قابلیت پژوهش را بدست آورید. و اطمینان داشته باشید که این همان مسیری است که باید طی کنید .بدین ترتیب پروسه نگارش پژوهش آسان تر خواهد شد. همیشه پژوهش هایی مورد توجه قرار می گیرند که نقاط خلا و کار نشده ی تحقیقات قبلی و حوزه های تخصصی را بررسی می کنند. همچنین باید توجه داشته باشید مهم ترین اصل هر موضوع پایان نامه یا پژوهش این است که موضوع و روش انتخاب نباید تکراری باشد. نوآورانه بودن موضوع و اینکه موضوع تکراری نباشد را می توانید با مراجعه به پایگاه های علمی مختلف بررسی کنید. این پایگاه ها عموما تحقیقات، پژوهش ها، مقالات و پایان نامه های قبلی را گردآوری کرده اند و شما می توانید با بررسی این موارد از تکراری نبودن موضوع انتخابی خود اطمینان حاصل کنید. از مهمترین پایگاه های فارسی می توان به پایگاه سیویلیکا (برای بررسی و جستجوی مقالات کنفرانسی و ژورنالی) و پایگاه ایرانداک (جستجوی پایان نامه های فارسی) اشاره کرد. از مهمترین پایگاه های جستجوی منابع انگلیسی نیز می توان به پایگاه های  Google Scholar، Scopus، Science Direct و … اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی :
انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی پلیمر

2. نگارش پروپوزال

پروپوزال یک گزارش و سند نوشته شده است که در آن به بررسی موضوع انتخابی و پیشنهادی خود می پردازید. یک پروپوزال باید عموما شامل بخش های زیر باشد:

 • مقدمه
 • مطالعه ی تحقیقات قبلی
 • روش تحقیق
 • اهداف کلی، جزیی، عملیاتی و … .
 • نوآوری و مزیت های پایان نامه موجود
 • برنامه زمانبندی

پایان نامه به نوعی یک گزارش است که در آن بیان می کنید چرا این موضوع را انتخاب کرده اید؟ مطالعات قبلی روی چه موضوعی کار کرده اند و در نتیجه چه خلا هایی و نقاط دست نخورده ای وجود دارند که شما میخواهید بر روی آنها کار کنید؟ از چه روش، ابزار، تجهیزات، مدلسازی، شبیه سازی، روش تحلیلی، نرم افزار، مواد و مصالح و … استفاده خواهید کرد؟ با اجرا کردن این موضوع و انجام پایان نامه با این موضوع به چه اهدافی دست خواهید یافت؟ نوآوری و مزیت موضوع انتخابی چه خواهد بود؟ با چه برنامه زمانبندی کار انجام و نگارش پایان نامه ارشد و دکتری صورت خواهد گرفت؟

پروپوزال گزارشی است که بر اساس آن پایان نامه نگارش خواهد شد. پس از نگارش پروپوزال، اساتید شما و گروه آموزشی رشته ی شما به بررسی آن خواهند پرداخت. در صورت تایید شدن پروپوزال، کار شما برای انجام و نگارش پایان نامه شروع خواهد شد.

3. نگارش پایان نامه

نگارش و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مهمترین و وقت‌گیرترین بخش مسیر می‌باشد. بسته به روش تحقیق شما و نوع پروژه‌ی شما که می‌تواند تحلیلی، نرم‌افزاری، نظری، مروری، میدانی و آزمایشگاهی باشد، زمان نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری، هزینه‌ی نگارش پایان‌نامه و درجه ی سختی آن می‌تواند متفاوت باشد. بطور کلی پایان‌نامه‌ی نگارش شده عموما باید دارای بخش‌های زیر باشد.

 • چکیده
 • مقدمه
 • مروری بر پژوهش‌های قبلی
 • روش تحقیق
 • نتایج
 • بحث و پیشنهادات
 • منابع و مراجع

در مطالب دیگر به بررسی کامل و جزیی هر کدام از موارد فوق می‌پردازیم.

بهبود روزمه‌ی علمی، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان در مقطع بالاتر، صنعتی‌سازی پایان نامه، ایجاد روزمه برای بهبود موقعیت شغلی و … از مزایای انجام یک پایان نامه خوب است. پایان‌نامه مهمترین بخش هر دوره‌ی آموزشی محسوب می‌شود.

کسب نمره خوب و نوشتن پایان نامه با کیفیت می‌تواند مزایای فراوانی به همراه داشته باشد:

 • کسب نمره ی بالای علمی که در اخذ پذیرش در مقاطع بالاتر و دانشگاه های معتبر بسیار تاثیر دارد.
 • پایان نامه با موضوعات روز دنیا و معتبر، کیفیت رزومه ی علمی و کاری را بسیار بالا می برد.
 • اخذ پذیرش از دانشگاههای معتبر دنیا در مسیر مهاجرت تحصیلی به کمک یک پایان نامه با کیفیت امکان پذیرتر خواهد بود.
 • امکان ثبت اختراع و طرح از پایان نامه که در ایجاد یک رزومهی عالی آکادمیک و کاری فوقالعاده موثر خواهد بود.
 • در صورتی که پایان نامه بسیار با کیفیت باشد و قابلیت تبدیل شدن به طرح یا اختراع را داشته باشد، بسیاری از ارگان ها، موسسات و شرکت ها استقبال خواهند کرد.
 • استخراج مقالات معتبر ISI از پایان نامه
 • صنعتی سازی طرح که از پایان نامه استخراج می شود امکان پذیر خواهد بود.
مطالب پیشنهادی :
نگارش پایان نامه و بررسی نکات مهم نگارش پایان نامه

تمامی پژوهشگران در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی باید در انتهای دوره ی آموزشی واحد پایان نامه را گذارنده و تحویل بدهند تا با نحوه نحوه صحیح نگارش و انجام پایان نامه آشنا شوند. بهبود روزمه ی علمی، اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر ایران و جهان در مقطع بالاتر، صنعتی سازی پایان نامه، ایجاد روزمه برای بهبود موقعیت شغلی و … از مزایای یک پایان نامه خوب می باشد. پایان نامه مهمترین بخش هر دوره ی آموزشی محسوب می شود.

موسسه تز آنلاین با بهره گیری از متخصصان بسیار موفق و دارای تجربه در حوزه های کاری و اجرای و آکادمیک از 3 دانشگاه برتر ایران (تهران –شریف-امیرکبیر) در این مسیر در کنار پژوهشگران و دانشجویان گرامی خواهد بود.

نمونه پایان نامه های خوب را از کجا بدست آوریم؟

برای نگارش و انجام پایان نامه ی خود در بهترین حالت، بهتر است تا قبل از شروع به نگارش پایان نامه، تحقیقات و پایان نامه های قبلی را بررسی کنید. بهترین راه دریافت پایان نامه های فارسی ، سامانه ی ایرانداک است. با مراجعه به این سامانه در قسمت پیشینه ی پژوهش می توانید تمامی پایان نامه های ایرانی را بررسی کنید. البته تمام پایان نامه های موجود در سامانه قابل دانلود کردن بصورت تمام متن نیستند. ولی قطعا پایان نامه های مناسبی وجود دارند که بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. در این سامانه می توانید پایان نامه های تمامی رشته ها، گرایش ها، دانشکده ها و دانشگاه های کشور را بر اساس سال انتشار جستجو کنید. ضمنا می توانید بر اساس موضوع، عنوان، کلیدواژه و یا نام نویسنده جستجو را انجام دهید.

برای دانلود پایان نامه های خارجی وبسایت های متنوعی وجود دارند. در کتابخانه مجازی دانشگاه در وبسایت دانشگاه ها می توانید به پایان نامه های خارجی دسترسی نداشته باشند.

استفاده از سامانه ایرانداک قبل از شروع به نگارش پایان نامه ارشد و رساله دکتری چه مزایایی دارد؟

سامانه ایرانداک خدمات متفاوتی را ارائه می دهد که دانشجویان می توانند قبل از نگارش پایان نامه از آن استفاده کنند. در ادامه به بررسی 3 خدمت مهم ایرانداک می پردازیم که بسیار برای دانشجویان مفید خواهد بود.

1. سامانه پیشینه پژوهش

به کمک سامانه پیشینه پژوهش می‌توانید بررسی کنید که آیا موضوع پیشنهادی یا انتخابی شما جدید است و یا تکراری است. ابتدا باید اطلاعات تحصیلی خود از جمله دانشگاه، رشته و گرایش و اطلاعات شخصی مانند کد ملی را وارد کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید. سپس با وارد کردن موضوع انتخابی خود و کلیدواژه های مدنظر خود، طی چند روز گزارشی از سمت ایرانداک برای شما ارسال می شود که آیا موضوع پیشنهادی شما تکراری هست یا خیر. همچنین موضوعات مشابه موضوع شما نیز به شما اعلام می شود تا با اطلاعات کامل نسبت به نهایی کردن موضوع خود و شروع کردن به نگارش پروپوزال و پایان نامه اقدام کنید.

مطالب پیشنهادی :
انجام پایان نامه پرستاری و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری

2. سامانه گنج

سامانه گنج به نوعی پایگاه (دیتابیس) تمامی پایان نامه های موجود می باشد. شما در این سامانه می توانید موضوع، عنوان، کلیدواژه، سال انتشار، نویسنده، رشته، دانشگاه، دانشکده و تمامی اطلاعات مرتبط با پایان نامه را جستجو کرده و نتایج مورد نظر خود را بررسی کنید. پایان نامه در نسخه های تمام متن و فقط متن چکیده قابل دانلود می باشد. اگر خوش شانس باشید پایان نامه ی مدنظر شما در نسخه ی تمام متن قابل دانلود شدن بصورت رایگان می باشد. فقط باید بدانید که در هر بازه ی زمانی می توانید تعداد مشخصی پایان نامه دانلود کنید. در صورتی که ظرفیت شما برای دانلود تکمیل شود باید چند روزی صبر کنید.

3. سامانه همانندجو

سامانه همانندجو برای بررسی سرقت ادبی ایجاد شده است. همانطور که میدانید بررسی کپی بودن متن برای جلوگیری از سرقت ادبی و سرقت متون علمی در دنیا بسیار رواج داشته است. سامانه ایرانداک طی چند سال گذشته این خدمت را برای بررسی کپی بودن متون فارسی ارائه کرده است. شما می توانید با مراجعه به این سامانه و پرداخت وجه پایان نامه خود را آپلود کنید. ایرانداک پس از بررسی پایان نامه شما طی گزارشی اعلام میکند که چند درصد از متن شما از متون دیگر کپی شده است. با این کار می توانید از کپی نبودن متن خود با خبر شوید و یا در صورت کپی بودن متن با تغییر متن آن درصد شباهت متن را کاهش دهید.

نگارش پایان نامه ارشد و دکتری مهمترین بخش از هر دوره ی تحصیلات تکمیلی می باشد. بهتر است قبل از شروع به نگارش کار تمامی موارد ضروری را بررسی کنید. استفاده از سامانه ایرانداک برای اطمینان از انتخاب موضوع جدید و غیر تکراری، کپی نبودن متن پایان نامه و همینطور بررسی سایر پایان نامه های حوزه ی تخصصی شما می تواند به شما کمک کند. پس از آن با بررسی همه جانبه باید شروع به نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری کنید. در این مقاله به بررسی مراحل انتخاب، ارزیابی و نگارش پایان نامه خوب پرداخته شد.

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من

 

یک نظر بگذارید