مقالات علمی و توصیه برای نوشتن خلاقانه و بهره‌ور مقالات علمی

برای اینکه تسریع روند چاپ مقاله‌ را شاهد باشید باید قواعد و تکنیک‌هایی را یاد بگیرید. در این مقاله به شما از توصیه‌هایی درباره نوشتن خلاقانه و بهره‌ور خواهیم گفت تا سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید مقالات‌تان را در ژورنال‌های مختلف به چاپ برسانید.

گاهی‌اوقات نوشتن خلاقانه و بهره‌ور کمی سخت می‌شود. پس اگر دانشجو یا فردی هستید که در دنیای آکادمیک فعالیت می‌کند، بهتر است با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

۱. ازصبرکردن بپرهیزید و شروع به نوشتن کنید

برای شروع نگارش مقاله نیاز به رسیدن به آمادگی وجود دارد. این کاملا درست است اما یادتان باشد که گاهی‌اوقات، موکول‌کردن کارها به آینده برای رسیدن به زمانی جهت آمادگی کامل فقط باعث می‌شود که ترس و تنبلی در وجودتان جان بگیرد.

پس صبرکردن بیش از حد را کنار بگذارید و آستین‌ها را برای شروع نگارش بالا بزنید. نگارش و نوشتن پیش‌نویس‌ها، شما را سرحال می‌آورد و ضمن کم‌کردن از نگرانی‌هایتان باعث می‌شود که در مسیر پیش بروید و بعدا هم فرصت اضافه‌کردن نکات جامانده و تکمیل نوشته‌تان وجود خواهد داشت.

۲. برای نوشتن لازم نیست افکارتان کاملا منسجم شده باشد

یادتان باشد که لازم نیست تمام جزئیات نگارش کاملا در ذهنتان نشسته باشد و بعد شروع به نوشتن کنید. با آغاز نگارش، به‌تدریج مي‌توانید افکارتان را منسجم کنید.

باید بدانید که نوشتن نوعی کار خلاقانه است و اگر از قبل از شروع نگارش، تمام افکارتان کاملا منسجم و دقیق شده باشد، دیگر امکان بروز خلاقیت در نوشتن وجود نخواهد داشت. پس چشم‌اندازی از نوشته پایانی برای خود ترسیم کنید و بعد از شروع نگارش، خود را با حفظ در مسیری کلی که برای نوشتن در نظر گرفته‌اید به جریان سیال و خلاق ذهن بسپارید.

۳. نوشتن را به صورت بخش‌بخش پیش ببرید

برای اینکه بتوانید در مسیری خلاقانه قدم بردارید و نوشتن مقاله را به پایان برسانید، بهتر است، ایده‌های مختلفی را که در سر دارید به صورت بخش‌بخش پیش ببرید. مثلا هر فکر و ایده‌ای که به ذهنتان می‌رسد، در قالب یادداشت‌هایی کوچک برای خود بنویسید و بعدا زمانی که جمع‌بندی افکارتان و بخش‌های مختلف به نتیجه رسید، قسمت‌های گوناگون را به شکل کلی منسجم درآورید.

۴. برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی داشته باشید

اگر برای خودتان زمان‌بندی تعریف نکنید، احتمال اینکه کار نگارش را مدام به عقب بیندازید، بسیار زیاد خواهد شد. پس بهتر است، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته باشید. برنامه‌ای برای نوشتن ترتیب بدهید و طبق آن، کار نوشتن را پیش ببرید.

۵. عوامل مزاحم و خسته‌کننده را از میان بردارید

خستگی می‌تواند فرایند خلاقانه نوشتن را تحت‌الشعاع قرار دهد و شما را از پای دربیاورد. پس باید با خستگی‌هایتان مقابله کنید. روش کار به چه ترتیب است؟ باید ببینید که چه چیزی خسته‌تان می‌کند و آن را در برنامه‌ریزی برای روند نوشتن تغییر بدهید.

برای مثال، اگر شب‌ها خسته‌اید و نمی‌توانید بهره‌ور عمل کنید، باید به سراغ زمان‌بندی نوشتن در صبح‌گاه بروید. اگر هم مکانی که در آن می‌نویسید، برایتان خسته‌کننده است و در آن راحت نیستید باز هم باید به فکر تغییر مکان باشید و مثلا به جای کار کردن روی متن‌تان در خانه به کتابخانه بروید.

۶. از همکاران و دوستان خود سوال کنید و کمک بگیرید

یکی دیگر از نکاتی که برای نوشتن بهره‌ور و خلاق باید در نظر بگیرید، استفاده از کمک همکاران و دوستانتان است. بعد از اینکه هر بخش از نوشته خود را تکمیل کردید از دوستان و همکارانی کمک بگیرید که در زمینه کاری‌تان تخصص دارند و می‌توانند درباره مقاله‌تان نظر بدهند.

دریافت بازخورد می‌تواند به تصحیح بخش‌هایی از نوشته‌تان کمک کند. یا شما را در تکمیل بخش‌های مختلف یاری دهد.

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من