مجلات معتبر داخلی و خارجی برای چاپ مقاله کدامند؟

چاپ مقالات در مجلات علمی فواید زیادی دارد. اگر در دنیای علم و فعالیت‌های آموزشی و دانشگاهی حضور داشته باشید قطعا تجربه مقاله‌نویسی و پیگیری امور مرتبط با آن را دارید یا شاید هم به زودی گذرتان به این مسیر بیفتد. چاپ مقاله در مجلات معتبر می‌تواند باعث افزایش اعتبارتان در دنیای علم شوند و ضمنا شما و تحقیقاتتان را به دیگران معرفی کنند.

از راه همین معرفی است که ارتباطات علمی و حرفه‌ای‌تان بیشتر و وسیع‌تر می‌شود و شاید حتی بتوانید بعضی از پروژه‌های خود را با همکاری شرکت‌ها به مرحله اجرایی درآورید. اما یکی از مهم‌ترین نکات درباره نوشتن مقالات و انتشارشان، آشنایی با مجلات معتبر علمی است. باید بدانید که چه نشریه‌های جهانی مناسب رشته و زمینه کاری‌تان هستند، کدام گزینه‌ها از سوی وزارت علوم مورد قبولند و البته اینکه هزینه‌ها و روند کاری برای چاپ مقالات در مجلات معتبر چیست. با ما همراه باشید تا از همه اینها برایتان بگوییم.

چاپ مقاله در مجلات معتبر

شاید شما هم تجربه سپردن مقاله‌تان به مجله‌ای را داشته باشید که بعد از گذشت بیش از ۶ ماه، به شما اطلاع می‌دهد که مقاله‌تان با زمینه کاری‌شان ارتباطی ندارد و به اصطلاح خودمانی، دست‌تان را در پوست گردو می‌گذارد و می‌رود.

باید قبل از اینکه مقاله‌تان را به دست ویراستاران و مسئولان مجلات بسپارید، به خوبی با زمینه کاری و روند بررسی‌شان آشنا باشید. همه دوست دارند که با چاپ مقاله در مجلات معتبر به موفقیت‌های علمی خودشان سروسامان بدهند. باید بدانید که بالغ بر ۳۴ هزار نشریه معتبر علمی وجود دارد که راه‌یابی به آنها برای چاپ مقاله، نیازمند شناخت اصول کاری‌شان است.

ویژگی مجلات معتبر

  • مجلات معتبر معمولا در فهرست مجلات ISI  نمایه می‌شوند.
  • مجلات معتبر دارای ضریب تاثیر بالا هستند.
  • مجلات معتبر دارای هیئت داورانی بسیار قوی و سرشناس هستند.

این موارد را در انتخاب مجلات معتبر در نظر بگیرید. ضمن اینکه باید حواستان باشد که مجلاتی انتخاب کنید که با زمینه کاری‌تان در هماهنگی هستند. مواردی مانند دقت به مدت زمان بررسی مقاله برای پذیرش هم از نکاتی است که نباید از نظرتان دور بماند. برای مثال، اگر فرایند بررسی مقالات در یک ژورنال طولانی است و عجله دارید باید به فکر انتخاب گزینه‌ای دیگر باشید. آشنایی با فهرستی از مجلات معتبر، کارتان را برای بررسی راحت‌تر می‌کند و به شما در تسریع فرایند انتخاب مجله و ارسال کمک خواهد کرد.

لیست مجلات معتبر برای چاپ مقاله

مقالات خارجی بین‌المللی در سطح جهانی عرضه می‌شوند و سه دسته‌بندی اسکوپوس (Scopusآی.اس.آی (ISI)  و پاب‌مد (Pubmed) برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

مقالاتی که عنوان اسکوپوس را یدک می‌کشند، مقالاتی هستند که از سوی موسسه الزیویر به چاپ می‌رسند. این پایگاه بسیار متنوع است و رشته‌های علمی مختلفی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

  ISI پایگاهی جامع از مقالات علمی است که داده‌های مرتبط با مقالات استاندارد و مهم را که از سوی دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر تولید شده‌اند در خود به عنوان یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. مقالاتی که استانداردهای لازم را داشته باشند و در مجلاتی معتبر به چاپ رسیده باشند در پایگاه آی.اس‌.آی قرار می‌گیرند.

پاب‌مد هم یک پایگاه علمی معتبر در حوزه پزشکی است. در این پایگاه داده می‌توانید شاهد حضور مقالات و مجلات پزشکی باشید. این موتور جستجو به کاربران کمک می‌کند تا با تحقیقات مختلفی که در حوزه پزشکی صورت می‌گیرد به راحتی آشنا شوند.

به مقالاتی که از سوی این پایگاه پذیرفته می‌شوند و در آن نمایش پیدا می‌کنند، مقالات پاب‌مد گفته می‌شود. اصلی‌ترین پایگاه داده پاب‌مد هم مِدلاین نام دارد و می‌توان از طریق آن به اطلاعات خوبی درباره مقالات پزشکی دست پیدا کرد.

مجلاتی که در این دسته‌بندی قرار دارند به مقالاتتان اعتبار زیادی می‌دهند. از میان اینها مقالات ISI از اعتبار زیادی برای تمام رشته‌ها برخوردار است و به همین خاطر در بخش بعدی لیست مجلات معتبر ISI را مشاهده خواهید کرد.  یادتان باشد که در میان مجلات علمی دو فهرست معتبر وجود دارد که باید به آنها دقت کنید. یکی مجلات فهرست‌شده در ISI بدون ضریب تاثیر(ISI LISTED)   هستند و دسته دیگر مجلات آی.اس.آی با ضریب‌تاثیر یا JCR (JOURNAL CITATION REPORT).

دسته اول، لیست مجلاتی است که دانشگاه‌ها و وزارت‌های علوم تایید می‌کنند اما ضریب تاثیر ندارند و برای انتشار در آنها باید روندی مخصوص و پرداخت هزینه صورت بگیرد.

دسته دوم، لیست مجلاتی است که از سوی وزارت‌های علوم و دانشگاه‌های دنیا اعتبار دارند و پذیرفته می‌شوند و پذیرش در آنها بسیار سخت و دشوار است. این مجلات ضریب تاثیر دارند و در فرایندی طولانی با داورانی بسیار حرفه‌ای به بررسی مقالات می‌پردازند.

لیست مجلات معتبر isi

از مجلات ISI  در قسمت قبلی برایتان گفتیم. اگر دانشجو باشید یا از اساتید دانشگاهی یا به طور کلی در حوزه نگارش و انتشار مقالات فعال باشید قطعا می‌دانید که چاپ آثار در مجلات ISI  برایتان بسیار ارزشمند است. اما قبل از اینکه اقدام به ارسال مقالات خود به نشریات این‌چنینی کنید، بهتر است با لیست آنها آشنا باشید و بدانید که چه مجلاتی در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. در ادامه می‌توانید با ورود به لینک زیر از لیست مجلات معتبر ISI  در سال ۲۰۱۹ باخبر شوید.

مجلات معتبر داخلی و خارجی برای چاپ مقاله کدامند؟

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من