تبدیل پایان نامه به کتاب و چگونه پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

تبدیل پایان­ نامه به کتاب علاوه بر اینکه می ­تواند به بالا بردن سطح علمی و ذخایر تحقیقاتی کشور کمک کند بلکه امتیاز ویژه ­ای نیز در رزومه­ ی محقق محسوب می­ شود. تالیف حداقل یک کتاب در حوزه تخصصی شما می­ تواند برگ برنده ­ای در آزمون مصاحبه دکتری باشد. برخلاف تصور بسیاری از دانش پژوهان، تبدیل پایان نامه به کتاب مراحل کاملا ساده ­ای دارد و شما می­ توانید با اعمال تغییرات اندک در پایان­ نامه خود، آن را تبدیل به یک کتاب کرده و چاپ کنید. در این مطلب راهنمای تبدیل پایان نامه به کتاب را برای شما پژوهشگران عزیز به صورت کامل توضیح داده ایم.

معیار های تبدیل پایان نامه به کتاب

 • پایان­ نامه می­ بایست نمره بالای ۱۸ داشته باشد.
 • موضوع پایان­ن امه نو و مورد نیاز منطقه باشد.
 • موضوع مورد بررسی قابلیت فروش داشته باشد.
 • قابل استفاده در تدریس باشد.
 • پایان­ نامه از لحاظ علمی غنی بوده و در جشنواره­ ها و همایش ­های علمی امتیاز کسب کرده باشد.

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

قدم اول انتخاب نام برای کتاب است. وقتی پایان­ نامه برای تبدیل شدن به کتاب انتخاب می ­شود دیگر باید نامی جدید و متناسب با موضوع کتاب داشته باشد. نباید عینا از عنوان پایان­ نامه برای نام کتاب هم استفاده کنید.

به طور کلی باید هر چیزی که در متن به پایان­ نامه بودن اشاره دارد حذف شود. مثلا در متن پایان­ نامه هر کجا که کلمه پایان­ نامه، مقاله، تحقیق و کلمات اینچنین استفاده شده را به کتاب تبدیل کنید و عبارات استاد راهنما، استاد مشاور و هر نشانه مربوط به پایان­ نامه را حذف کنید.

تیترها و عناوین فصول باید کاملا تغییر کنند و به عبارات مشابه تبدیل شوند.

هر بخش از کتاب باید به جای یک فصل شامل دو فصل شود و شروع هر فصل از یک سوم صفحه باشد. شماره فصل باید با عدد مشخص شود و فصل­ ها حجم متناسبی داشته باشند.

اصطلاحات و کلماتی که معادل لاتین دارند در پاورقی ذکر شوند.

پاورقی­ ها، رفرنس­ ها و پی­نوشت­ های پایان­ نامه براساس شیوه ­نامه نگارش و ویراش کتاب­ که از سوی معاونت پژوهش ابلاغ شده است تنظیم و تبدیل به شیوه کتاب شود.

وقتی پایان­ نامه به کتاب تبدیل می ­شود یک منبع دیگر به منابع ذکرشده در انتهای کتاب فعلی اضافه می­ شود که در واقع پایان­ نامه خودتان است.

بخش ­هایی همچون اهداف، فرضیات و بیان مساله مختص پایان­ نامه هستند بنابراین هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب لزومی ندارد از آن­ ها استفاده کنید. اما می توانید اطلاعات ضروری این بخش ­ها را در قسمت­ های دیگر کتاب استفاده کنید. مثلا اهداف را به مقدمه کتاب اضافه کنید.

نوشتن پیشگفتار برای کتاب می­ تواند به بهتر شدن آن کمک کند بنابراین با کمک اساتید خود یک پیشگفتار برای کتاب تهیه کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید،عنوان و توضیح جداول در بالای آن­ها و عنوان و توضیح اشکال و نمودارها در پایین آن­ ها قرار می­ گیرند.

تغییرات لازم برای نوشتن کتاب از پایان نامه

بسیار مهم است که در متن پایان­ نامه نیز تغییراتی داشته باشد، مهم­ترین هدف در این مرحله روان­ سازی متن و تبدیل ساختار متن پایان­ نامه به کتاب است.

برخی مواردی که باید در این قسمت رعایت شود :

 • نام کتاب­ ها در متن فقط به حالت ایتالیک درج شود و از گیومه استفاده نشود.
 • نام اشخاص و مکان ­های خاص فقط اولین بار در گیومه و بدون ایتالیک شدن درج می­ شود. نام مشاهیر و مکان­ های معروف از این قاعده مستثنی هستند و بدون گیومه قید می­ شود.
 • نقل قول­ های مستقیم از منبع با تو رفتگی ۱.۵ سانتی متر و قلم کوچک تر از قلم متن اصلی و بدون گیومه درج می ­شود.
 • در مواردی که گیومه و نقطه پایان جمله با هم تلاقی پیدا می­ کنند، اگر عبارت داخل گیومه در میان سطر به پایان رسیده باشد، نقطه درون گیومه درج می­ شود و اگر در پایان پاراگراف قرار دارد، نقطه بعد از گیومه آورده می­ شود.
 • به غیر از موارد نادری که ممکن است کلمه یا عبارتی به شکل نادرست خوانده شوند از علائمی همانند تشدید، تنوین، فتحه، کسره و ضمه استفاده نمی­ شود.
 • برای اینکه از لحاظ نگارشی بهتر بتوانید پایان­ نامه را تبدیل به کتاب کنید حتما از ویراستاران خبره کمک بگیرید.

پیش از اینکه برای چاپ کتاب اقدام کنید لازم است چند نکته کوتاه دیگر را در نظر بگیرید:

 • اغلب پایان­ نامه­ ها در سایز A4 تنظیم شده ­اند و برای تبدیل پایان­ نامه به کتاب باید از سایز استاندارد کتاب یعنی وزیری یا رقعی استفاده شوند. هرچند امکان چاپ به همان صورت A4 نیز وجود دارد اما خیلی مرسوم نیست.
 • برای تبدیل کتاب به سایز رقعی اندازه سایز را ۱۴.۵ در ۲۱ و مارجین را ۲ بگذارید. همچنین برای تبدیل کتاب به سایز وزیری نیز از سایز ۱۷.۵ در ۲۵ و مارجین ۲.۲ استفاده کنید.
 • فهرست منابع را به طور کلی و یک جا در انتهای کتاب به صورت خلاصه بیاورید و از تکرار بپرهیزید.
 • حتما در انتهای کار متن را یک بار دیگر بررسی و ویرایش کنید و مطمئن شوید جداول و نمودارهای داخل متن به هم نریخته باشند.

چاپ کتاب

مرحله نهایی تبدیل پایان ­نامه به کتاب زمانیست که کتاب از هر لحاظ برای چاپ شدن آماده باشد. شما می­ توانید مراحل اداری را طی کنید تا پایان­ نامه را به کمک شورای علمی مرکز آموزشی خود به صورت کتاب چاپ کنید یا خودتان یک ناشر برای چاپ کتاب انتخاب کنید. در این صورت به رزومه و اعتبار ناشر دقت کنید و حتما ناشری را انتخاب کنید که متناسب با موضوع کتاب شماست.

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من