انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه :

هرچند که انتخاب موضوع پایان نامه آسان به نظر می‌رسد و به شما این فرصت را می‌دهد که درباره چیزی که دوست دارید و یا چیزی که احساس می‌کنید ارزش مطالعه دارد بنویسید، اما انجام پایان نامه هرگز کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل است که ساده نگرفتن و عدم جدیت در انجام آن می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. باید از روز اول بسیار جدی باشید و روی پایان نامه تمرکز کنید. چندین اشتباه در نگارش پایان نامه وجود دارد که بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین همه آن‌ها اشتباه در انتخاب موضوع پایان نامه است. مراقب باشید هر آنچه که فکر می‌کنید می‌تواند موضوع خوبی برای پایان نامه باشد، در واقع موضوع خوبی نخواهد بود. انتخاب یک موضوع اشتباه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در ادامه راه باشد، بنابراین باید هنگام انتخاب موضوع پایان نامه بسیار دقت کنید. در ادامه برخی موارد را برمی‌شماریم که در انتخاب موضوع پایان‌نامه بهتر است به آنها توجه کافی داشته باشید.

1. علاقه‌مندی

اول از همه شما باید به موضوع مورد مطالعه خود علاقه‌مند باشید، زیرا در این صورت می‌توانید با کارایی بیشتری روی آن موضوعات کار کنید. اگر در انتخاب موضوع به علاقه خود توجه نکنید باعث بی‌انگیزه شدن شما برای انجام پایان‌نامه می‌شود. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید نوشتن لیستی از موضوعاتی است که به نظر خودتان جالب هستند. همه مباحث انتخاب شده را جستجو کنید اما بهترین و هیجان‌انگیزترین موضوع را برای پایان نامه خود انتخاب کنید. این می‌تواند شامل موضوعاتی باشد که در تحصیلات دوره کارشناسی خود با آن برخورد داشتید، یا می‌تواند موضوعی باشد که هرگز مطالعه نکرده‌اید.

2. صرفه‌جویی در وقت و هزینه

باید به این موضوع دقت کنید که  آیا موضوعاتی که می خواهید در مورد آنها بنویسید واقعا ارزش نوشتن و صرف وقت و هزینه را دارند یا نه. همانطور که می‌دانید در بسیاری از مواقع هزینه نگارش پایان نامه زیاد است و اگر در انتخاب موضوع خود دقت نکنید درنهایت باعث می‌شود که شما علی‌رقم صرف هزینه و وقت زیاد به نتیجه نرسید. یک روش عالی برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و کاهش هزینه نگارش پروپوزال و پایان نامه، مطالعه کارهای انجام شده است. شما باید مجلات، مقالات، کتاب‌های درسی و  هر چیزی که ممکن است حاوی کارهای قبلی در زمینه مورد علاقه شما باشد را بررسی کنید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

3. در دسترس بودن منابع

در دسترس بودن منابع از دیگر موارد بسیار مهم در انتخاب موضوع پایان نامه است. اگر هنگام انتخاب موضوع به این مورد توجه نداشته باشید برای انجام پایان نامه خود با مشکلات جدی مواجه خواهید شد، و حتی ممکن است به دلیل در دسترس نبودن اطلاعات کافی مجبور به عوض کردن موضوع خود در نیمه راه شوید. بنابراین، موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید در مورد آن اطلاعات کافی را از منابع مربوطه جمع‌آوری کنید. جمع‌آوری اطلاعات امروزه مسئله خاصی نیست، اینترنت همه چیز را دارد. اما جمع‌آوری داده‌های واقعی رمز موفقیت است و به تلاش و کوشش زیادی نیاز دارد. وقتی در حال انتخاب موضوعی برای پایان‌نامه هستید، همیشه بخاطر داشته باشید که موضوع انتخابی باید از اطلاعات کافی در سایت‌های مربوطه برخوردار باشد و همچنین مطمئن شوید که می‌توانید از لینک‌های شخصی نیز استفاده کنید.

4. در دسترس بودن امکانات

گاهی برخی از دانشجویان بی‌توجه به امکانات موجود موضوعی را انتخاب کرده و شروع به کار می‌کنند و در ادامه متوجه می‌شوند که برای تجزیه و تحلیل و بررسی نتایج خود نیازمند امکاناتی هستند که در دسترس نیست، و این باعث متوقف شدن پایان‌نامه و هدر رفتن زحمت و تلاش آن‌ها می‌شود. بنابراین هنگام انتخاب موضوع حتماً بررسی‌های لازم را در خصوص امکانات مورد نیاز انجام دهید، چرا که دسترسی راحت به آنچه که شما نیاز دارید از موارد مهم انتخاب موضوع و نگارش پایان نامه است.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

5. امکان بهره‌وری از پایان نامه و تأثیر بر آینده شغلی

تخصصی شدن علوم و همچنین مشاغل موجب گرایش کارفرمایان به جذب فارغ‌التحصیلان دارای تخصص شده است. یکی از عمده‌ترین دروازه‌های ورود به این‌گونه تخصص‌ها، موضوع و زمینه‌ای است که دانشجویان در آن پایان نامه خویش را انجام داده‌اند و برآیند و حاصل آن در مجلات علمی معتبر دنیا منتشر شده است. همچنین فعالیت‌های پژوهشگر در رابطه با موضوع و نگارش پایان نامه موجب نزدیکی وی به مراکز و موسساتی می‌شود که در زمینه تحقیقاتی او فعالیت دارند و منجر به آشنایی با آن‌ها می‌شود. بنابراین، فارغ‌التحصیلانی که در انتخاب موضوع پایان نامه خویش این آینده نگری را مد نظر قرار دهند، قادر به عملی کردن موضوع خویش و بهره‌وری از آن هستند و سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای آینده شغلی خویش انجام داده‌اند. در صورتی که انتخاب و اجرای موضوعی که در آن این نوع آینده‌نگری‌ها در نظر گرفته نشده است، فارغ از همه مشکلاتی که در انجام خواهند داشت، فاقد چنین دستاوردهایی است.

6. قابلیت چاپ مقاله و کتاب

همواره به یاد داشته باشید که انتخاب یک موضوع خوب منجر به نگارش یک پایان‌نامه خوب می‌شود، و حداقل ثمره آن نگارش کتاب و چاپ مقاله در مجلات معتبر است که نمایانگر علاقه و استعداد شما در زمینه تحقیقاتی بخصوصی است. با انتشار مقاله معتبر نام شما در میان سایر دانشجویان و اساتید شناخته می‌شود که امتیازات ویژه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آورد. به طور مثال می‌توانید با سایر دانشگاه‌ها اعم از داخلی و خارجی ارتباط برقرار کنید و از امکانات موجود برای پیشرفت در زمینه تحصیلی و شغلی خود بهره‌مند شوید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

اینها فقط چند نکته‌ای هستند که به شما در تصمیم گیری صحیح و نهایی کمک می‌کنند. پیروی از این موارد به شما کمک می‌کند تا در نهایت یک موضوع خوب و مناسب را انتخاب کرده و به پایان برسانید، موضوعی که بلافاصله کل پایان‌نامه شما را تحت تأثیر قرار می دهد. انگیزه شما در پایان‌نامه شما دیده می‌شود، بنابراین در انتخاب موضوع پایان نامه نهایت دقت را داشته باشید. گفتنی است موسسه تز آنلاین با بهره‌گیری از اساتید و مشاوران مجرب آماده ارائه خدمات به شما دانشجویان است. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی موسسه با مشاوران به صورت حضوری و غیر حضوری ارتباط برقرار کنید و از خدمات رایگان مشاوره‌ نگارش پروپوزال، پایان‌نامه، چاپ مقاله ISI  و سایر خدمات مرتبط با پایان‌نامه بهره‌مند شوید.

تز آنلاین سامانه تخصصی نگارش پایان نامه | نگارش پایان نامه ارشد | نگارش پایان نامه دکترا

تلفن های تماس : 09184885900 و 09354536070

با تشکر پایان نامه من

 

یک نظر بگذارید